Północna Jutlandia – kraina wrzosu, piasku i słońca

Północne rubieże Danii zaskakują nawet najbardziej wymagającego turystę. Praktycznie każdy jest w stanie znaleźć tu coś odpowiedniego dla siebie. Ten dość słabo zaludniony region od wielu lat jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku zarówno Duńczyków, jak i miłośników aktywnej turystyki z całej Europy. Co ciekawe – miejsce to przyciąga nie tylko żeglarzy czy wytrawnych piechurów, ale także... artystów malarzy i literatów.

Obszar północnej Jutlandii, ze względu na położenie przy morskim szlaku wiodącym z Morza Północnego na Bałtyk, od wieków miał istotne znaczenie strategiczne. O jego znaczeniu w czasach wikingów świadczy obecność średniowiecznej nekropolii nad wodami Limfjorden. Chodzi o Lindholm Høje – jeden z największych cmentarzy wikingów w całej Skandynawii!

Mapa Północnej Jutlandii

Domy wakacyjne w Północnej Jutlandii

Gwarancja najlepszej ceny
Tutaj rezerwujecie Państwo z całą pewnością po okazyjnych cenach: Od zaraz obowiązuje gwarancja najlepszej ceny na wszystkie oferowane obiekty wakacyjne, wszystkie terminy podróży i nawet na oferty specjalne!
Rezerwacja online ...

Założony w X wieku Aalborg już w średniowieczu był jednym z większych duńskich miast, słynącym z handlu śledziami. Dziś jest to stolica północnej Jutlandii. Mieści się tu siedziba biskupstwa luterańskiego i władz administracynych regionu, działa uniwersytet. Do tutejszych zakładów przemysłowych należy największa w kraju destylarnia cenionego akvavitu-Aalborg Aquavit

Główną atrakcją jest największe w Europie akwarium o pojemności 4,5 miliona litrów. W grudniu 2003 roku akwarium to zostało zniszczone przez pożar, zostało jednak odbudowane. Po pożarze zostało 13 zbiorników o pojemnościach od 4000 do 120 tys. litrów i kilkadziesiąt mniejszych, fokarium o pojemności 800 tys. litrów, wystawy interaktywne oraz atrakcje dla dzieci. Więcej informacji ...

Już samo położenie przylądka Grenen jako najdalej na północ wysuniętego skrawka Danii (poza Grenlandią) jak magnes przyciąga wędrowców i spragnionych wrażeń turystów.

Share this page