Kopenhaga-zabytki i atrakcje Kopenhagi

Kopenhaga - stolica Danii jest droga nawet dla Duńczyków, ale odwiedzają ją bardzo chętnie, bo wiele oferuje. Jest metropolią, liczącą ponad półtora miliona mieszkańców, ale jednocześnie charakteryzuje się kameralnością, której brakuje wielu europejskim miastom. Panują tam specyficzne zwyczaje, które jednak mają na celu ułatwienie życia mieszkańcom i turystom. Poza tym jest to jedno z największych miast Skandynawii, położone malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager, a strzeże go najsłynniejsza na świecie duńska Syrenka.

W Kopenhadze do dyspozycji jest 3,5 tys. bezpłatnych rowerów, które stoją w 125 oznaczonych miejscach. Sposób ich użycia jest taki sam jak koszy w polskich supermarketach: wrzucamy kaucję w wysokości 20 DKK i odbieramy ją przy zwrocie roweru. Można z nich korzystać, tylko i wyłącznie w granicach miasta.

Mapa Kopenhagi

Widok mieszkańców Kopenhagi o poranku na ścieżkach rowerowych, już od dawna jest stałym elementem krajobrazu miasta. Popularność takiego środka transportu przynosi korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia i witalności samych mieszkańców.

W Nowym Jorku ścieżki rowerowe nazywane są ścieżkami kopenhaskimi, a kiedy w australijskim Melbourne politycy roztaczają swoje ambitne wizje dotyczące transportu rowerowego, mówią o ‘skopenhagyzowaniu’ ich miasta.

Ogrody Tivoli – położony w centrum Kopenhagi park rozrywki, jedna z największych atrakcji turystycznych Danii. W parku są karuzele, kolejki górskie, akrobaci, muzykanci, tancerze i aktorzy odgrywający sceny z bajek Andersena.

Mieszkańcy Kopenhagi naprawdę lubią swoje miasto, ale nie tylko oni. Międzynarodowe czasopismo lifestyle'owe Monocle uznało Kopenhagę za najlepsze miasto na świecie, ponieważ po prostu „jest stworzona, aby w niej żyć”. Inne kwestie, na które czasopismo zwróciło uwagę, to ogromne zróżnicowanie obszaru metropolitalnego, ulice pełne rowerów, dobrze funkcjonujący system transportu miejskiego oraz troska o środowisko naturalne, co cieszy zarówno mieszkańców, jak i gości.

Duńczycy uwielbiają muzykę – od wielkich festiwali pod gołym niebem po kameralne imprezy z muzyką jazzową, bluesem, folkiem, salsą, popem i rockiem. Życie nocne Danii to także w dużej mierze muzyka na żywo. Warto zajrzeć do barów, gdzie można posłuchać muzyki klubowej i dyskotekowej.

Największa na świecie kolekcja butelek w Browarze Carlsberga w Kopenhadze!

Carlsberg - browar na Górze Karla. W przekładzie z duńskiego „Carlsberg” znaczy „Góra Carla” (tj. Karola), co mówi nam już sporo zarówno o założycielu, jak i o wybranej przez niego lokalizacji. Jednak to nie Karol, lecz jego ojciec - Jacob Christian Jacobsen, na cześć syna, założył słynny dziś browar.

Share this page