NOMA – Najlepsza restauracja na świecie

Duńczycy mogą pochwalić się najlepszą restauracją świata.
Kopenhaska restauracja „Noma” już po raz trzeci z rzędu została uznana za najlepszą restaurację na świecie na dorocznej liście brytyjskiego magazynu "Restaurant".

Restaurację prowadzi 34-letni Rene Redzepi. W lokalu można spróbować wielu potraw z kuchni nordyckiej. W menu znajduje się m.in. wędzony szpik, wół piżmowy, suszone małże czy morskie wodorosty. 

Redzepi za osobiste wyzwanie uważa odrodzenie nordyckiej sztuki kulinarnej z jej charakterystycznymi smakami. Inspiracji do przygotowywania potraw szuka na Islandii, Grenlandii i pozostałych krajach skandynawskich. Część składników jest bardzo kosztowna, ale są i takie, które można uznać za banalne i zapomniane w kuchni, jak np. zboża roślin i dzikie zioła. 

Za specyficzną kuchnią oraz opinią najlepszej restauracji na świecie idą także ceny. Przekraczają średnio trzykrotnie ceny w innych duńskich lokalach. Jednak goście restauracji po królewskim posiłku zwykle określają cennik jako skromny.

Rezerwacje miejsc należy zaplanować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Lokal znajduje się w odrestaurowanych magazynach dawnej floty handlowej Danii.

O miejscu w rankingu decyduje głosowanie  800 osobowej kapituły The World’s 50 Best Restaurants Academy złożonej z szefów kuchni, restauratorów, ekspertów i dziennikarzy kulinarnych.

Links:  Oto 50 najlepszych restauracji świata ...

Share this page

Get a taste for #danishfood!